Chardonnay

Chardonnay to szlachetna odmiana, której miejscem narodzin jest prawdopodobnie Burgundia (na południu Burgundii znajduje się nawet wioska Chardonnay). Obecnie uprawiana jest na całym świecie i służy do produkcji zarówno zwykłych, jak i bardzo szlachetnych win białych, w zależności od lokalizacji, klonu i opieki. Spośród wszystkich odmian białych winogron, uprawa tego konkretnego winogrona odnotowała poważny wzrost w ciągu ostatnich 25 lat.

Najsłynniejsze wina Chardonnay pochodzą z bogatych w wapń gleb Puligny-Montrachet, Meursault, Corton-Charlemagne i Chablis. Wina produkowane są bez mieszania, tylko z odmiany Chardonnay. Wina te mają orzechowy aromat, a w winach dojrzałych pojawia się lekki aromat naftowy. Z reguły w Szampanii występuje 50-70% odmiany Chardonnay (100% w Blanc de Blanc).

Inne główne obszary uprawy tego winogrona znajdują się w Macon i Côte Chalonnaise. We Włoszech występuje głównie w Trentino, Południowym Tyrolu, Franciacorta i Friuli.

Od niedawna Chardonnay uprawia się z powodzeniem w Austrii, gdzie nosi nazwę Morillon (Styria) lub Feinburgunder (Wachau). Poza Europą odmiana ta jest popularna w Kalifornii (Carneros lub Sonoma Country), Chile (Maipo), RPA, Nowej Zelandii i Australii. Tam wino dojrzewa głównie w małych, nowych dębowych beczkach, dzięki czemu nabiera lekkiego karmelowego posmaku.

Odmiana Chardonnay zawdzięcza swój sukces temu, że jej jakość niewiele różni się w zależności od rodzaju gleby. Winorośl budzi się wcześnie i musi być również wcześnie zbierana, aby uniknąć zakwaszenia. W każdym razie Chardonnay jest całkowicie niezależne, a nie, jak wciąż twierdzi wiele książek, jest odmianą białej Burgundii.