Rodzaje gleb w winnicach

Gleba piaskowa i żwirowa z Medoka

Kamienista, przepuszczalna dla wody, złożona z wapiennych otoczaków rzecznych. Zawiera niewiele składników odżywczych, więc winorośl musi się głęboko ukorzenić, aby dotrzeć do składników odżywczych i wilgoci. Pod otoczakami znajduje się cienka warstwa margli, która z kolei spoczywa na grubej warstwie wapieni.

Gleby wapienne w Szampanii

Uważane za idealne dla Pinot Noir i Chardonnay. Warstwa wapienna zaczyna się pół metra poniżej wierzchniej warstwy gleby. Składa się on częściowo z luźnej kredy, a częściowo z twardych, węglanowych wapieni. Korzenie winorośli wnikają głęboko w skałę wapienną, której grubość w niektórych miejscach dochodzi do 20 m.

Gleba łupkowa nad Mozelą

Najlepsze stoki winnic w środkowym odcinku Mozeli składają się z łupków naftowych. Skała ta powstała w erze paleozoicznej i podlegała wietrzeniu przez miliony lat. Łupek szybko się nagrzewa i odzyskuje ciepło w nocy. Wysokiej jakości Riesling, który rośnie na tych glebach, ujawnia charakterystyczną nutę "łupków naftowych".

Czerwona ziemia Kunawarra

Coonawarra jest uważana za jeden z najlepszych regionów winiarskich w Australii do produkcji Cabernet Sauvignon i Shiraz. Znajduje się na wąskim pasie ziemi o długości 15 kilometrów. Pod tą czerwoną ziemią znajduje się warstwa wapienna, w której gromadzi się wilgoć. Coonawarra dostarcza czarno-czerwonych win o słodkich, miękkich taninach i aromacie mięty.